Nowe życie materiałów sprzed lat

http://www.cotemaison.fr/cuisine/diaporama

Czasami nie warto wyrzucać lub demontować rzeczy, na które minęła już moda. Materiały, meble czy lampy często spotykane lata temu wracają w nowej odsłonie.  Przeglądając wnętrza z lat PRL-u zauważymy kilka pojawiających się dzisiaj trendów.

Jednym z nich jest lastryko – inaczej terrazzo – mieszanka cementu, wody, grysu oraz barwnika.   W przeszłości często używane jako materiał na parapety czy schody – od niedawna pojawia się w nowej odsłonie. Lastryko to niedrogi w produkcji materiał o bardzo dobrych parametrach odpornościowych. W ciągu ostatnich lat technika produkcji lastryko zmodernizowała się i dzisiaj producenci oferują całą gamę kolorystyczną, dzięki temu mamy ogromne możliwości aranżacyjne. Lastryko stosuje się np. na blatach kuchennych, jako element mebli, materiał na umywalkę czy w formie płytek ceramicznych. Tak naprawdę możliwości są ogromne – a efekt naprawdę piękny. Pojawiają się również tapety, poszewki na pościel z motywem lastryka czy lastrykowe dekoracje jak wazony czy doniczki. Zdecydowanie można powiedzieć, że materiał wrócił do łask.

https://www.pinterest.co.uk/ pin/403635185346152070/

Kolejnym nowym materiałem sprzed lat jest korek. Dzisiaj to już nie tylko nudna boazeria w przedpokoju. Panele dekoracyjne czy mozaiki z korka

mają różne wzory, faktury i kolory. Taka dekoracja jest słusznym wyborem jeśli zależy nam na przytulnym klimacie w naszym mieszkaniu, ale to nie jedyny atut korka. Materiał ten jest całkowicie naturalny i ekologicznie pozyskiwany, utrzymuję temperaturę, jest odporny na wilgoć i tłumi hałasy. W dodatku łatwo się go czyści i jest bardzo wytrzymały. Korek na ścianie czy na podłodze z pewnością idealnie wkomponuje się w minimalistyczne lub skandynawskie wnętrza w jasnych kolorach.

I oczywiście sklejka – uważana często jedynie za materiał budowlany czy konstrukcyjny. Jest materiałem drewnopodobnym, składającym się z cienkich płatów drewna sklejonych ze sobą za pomocą prasy. Sklejka często spotykana w latach 50′, ówcześnie ponownie zdobywa popularność. W przeszłości ze sklejki robiono wiele kultowych mebli jak np. krzesła zaprojektowane dla Vitry przez Charlesa & Ray Eames czy w Polsce krzesło „Muszelka” Teresy Kruszewskiej. Dziś często sklejka wykorzystywana jest nie tylko jako główny materiał, ale też w detalu oświetlenia, uchwytów czy wieszaków.

Tak samo jak w przypadku korka możemy znaleźć całą gamę paneli dekoracyjnych ze sklejki. Możemy ją również położyć na podłodze i właściwie zaaranżować nią całe wnętrze. Wygląda efektownie i estetycznie, w dodatku jest bardzo wytrzymała. Jeśli podobają nam się ściany okryte sklejką, to tak naprawdę możemy wykonać je sami – mocując płytę bezpośrednio do ściany.

https://www.pinterest.co.uk/pin/361554676325765972/

W sklepach można zazwyczaj dostać sklejkę z brzozy, sosny lub świerku – który jest znacznie bardziej usłojony i może nadać wnętrzu rustykalny klimat. Arkusz sklejki po przyklejeniu powinno się zabezpieczyć lakierem bezbarwnym i można również pomalować ją za pomocą bejcy na dowolny kolor.

Coraz więcej pojawia się także nowych odsłon projektów sprzed lat – np. ikona wzornictwa lampa PH5 Classic firmy Louis Poulsen – kilka lat temu wydana w reedycji w kilku nowych wersjach kolorystycznych. Podobny zabieg wprowadziła także IKEA, która ostatnio zaczęła przywracać do sprzedaży projekty, które miała w ofercie w dawnych latach.Dziś coraz bardziej popularne stają się także meble czy dodatki spotykane w dawnych latach. Dobrze odrestaurowane elementy wyposażania wyglądają nieraz znacznie ciekawiej niż nowe.

Na polskim rynku również pojawiają się firmy odtwarzające ikonu designu – dotychczas dostępne jedynie na wystawach w muzeach. Taki zabieg stosuje np. marka warszawska VZÓR w projekcie fotela RM58.

 

https://idealdesign.pl/polski-designerski-nowoczesny-vzor-fotel-rm58-soft-ikona-designu

Kanciaste, proste formy, lastryko, sklejka czy kolorowe materiały o różnych teksturach – świetnie sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach. Dodatkowo kwiaty : zwisające paprocie czy monstery o dużych liściach, które często pojawiają się w postaci grafiki na zasłonach czy poszewkach. Wszystko to w nowej odsłonie, połączone w umiejętny sposób może wyglądać ciekawie i nadać naszemu wnętrzu wyjątkowy charakter.

Może sami mamy nawet gdzieś na strychu czy w piwnicy meble, które warto odświeżyć, a jeśli nie to na aukcjach w internecie lub na targach staroci możemy znaleźć nieraz oryginalne meble i dodatki sprzed lat, które wkomponowane w nowoczesne wnętrza nadadzą naszemu mieszkaniu wyjątkowy charakter.