Projektowanie domowego biura

Fot. Printerest

Zaaranżowanie przestrzeni do pracy w mieszkaniu może polegać jedynie na położeniu laptopa na stoliku kawowym– proste i skuteczne rozwiązanie, które świetnie prezentuje się na zdjęciach w gazetach. Minimalistyczny stolik, gotowy do pracy laptop, modny kubek z kawą…wszystko się zgadza. Z komfortem pracy i ergonomią ma to jednak niewiele wspólnego. Dlatego jeśli pracujemy w domu regularnie, należałoby poświęcić temu zdecydowanie więcej uwagi.

Powinniśmy stworzyć takie miejsce, w którym będziemy dobrze się czuć, które będzie nas inspirowało i zachęcało do efektywnej pracy. Pamiętajmy również o dobrej organizacji przestrzeni na potrzebne dokumenty czy niezbędne akcesoria.

Sytuacja jest idealna, gdy możemy przeznaczyć do domowe biuro osobne pomieszczenie. Jednak jak wygospodarować funkcjonalną przestrzeń w przypadku małego mieszkania ?

Przede wszystkim musimy wybrać, którą część mieszkania chcemy zaadaptować na miejsce pracy.

Jeśli dysponujemy osobnym salonem – największym pomieszczeniem w mieszkaniu – możemy przeznaczyć na miejsce pracy jeden z kątów pokoju. Dobrym pomysłem będzie oddzielenie strefy pracy od strefy snu.

Po pierwsze- lokalizacja.

Fot. Printerest

Warto wybrać dobrze doświetloną przestrzeń, najlepiej przy oknie. Pamiętajmy jednak o tym, że światło odbija się na monitorze i utrudnia widoczność, dlatego musimy sprawdzić kąt jego padania i wybrać takie miejsce w, którym światło nie będzie nam przeszkadzać. Stawiając biurko przy oknie – możemy również ukryć kaloryfer. Dobrze też ustawić biurko w rogu mieszkania – z dala od ciągu komunikacyjnego. Dobrym pomysłem na odseparowanie miejsca pracy od reszty mieszkania jest postawienie ażurowej biblioteczki lub parawanu między strefą pracy a pozostałymi. Możemy również zaadaptować na biurko istniejące w mieszkaniu wnęki – należy je jednak w takim wypadku dobrze doświetlić sztucznym światłem.

Po drugie- praktyczność.

Dostęp do gniazd elektrycznych– jeśli mamy wpływ na ich ilość, proponuję zawsze zamontować więcej niż mniej – pozwoli nam to uniknąć „plątaniny” kabli i przedłużaczy – tym samym ułatwi zachowanie porządku w okolicach biurka.

Blat – najlepiej prostokątny – bo możemy wykorzystać całą jego długość. Minimalna długość to 120 cm, maksymalna – zależy od naszych potrzeb i miejsca jakim dysponujemy. To samo dotyczy głębokości – 60 cm to optymalna głębokość. Praca na komputerze stacjonarnym z dużym monitorem może wymagać głębszego blatu- 75cm, dzięki czemu monitor znajduje się dalej od naszych oczu. Jest to już jednak zależne od specyfiki konkretnego zawodu. Natomiast jeśli czasem pracujemy na stojąco, przyda się nam biurko z regulowaną wysokością. Takie biurka produkuje np. polska firma VANK, ale po zdecydowanie niższej cenie można dostać je również w IKEI.

Fot. Printerest

Powinniśmy również przemyśleć ile potrzebujemy miejsca do przechowywania dokumentów i innych materiałów. Zamknięte szafki ułatwią nam utrzymanie porządku w miejscu pracy, jednak do otwartych zawsze mamy łatwy dostęp. W przypadku zamkniętych szafek warto rozważyć drzwi przesuwne – pozwolą zaoszczędzić miejsce – co może być istotne w przypadku mniejszych mieszkań. Funkcjonalne są również półki nad biurkiem – wykorzystujemy przy tym przestrzeń wertykalnie. Pomocne mogą się też okazać mobilne kontenerki, które możemy ukryć pod biurkiem.

I oczywiście – wygodne krzesło. Krzesła biurowe nie wszystkim się podobają – są wielkie i mało estetyczne – szczególnie mogą zepsuć aranżację przytulnej sypialni lub salonu. Krzesło jednak powinno być wygodne i ergonomiczne, dopasowywać się do kształtu pleców i mieć regulowaną wysokość – szczególnie jeśli spędzamy na nim co najmniej 8 godzin dziennie. Na rynku istnieje dużo obrotowych krzeseł tapicerowanych – niektóre z nich mogą zastąpić tradycyjne fotele biurowe i zdecydowanie łatwiej dobrać je do wystroju mieszkania. Ważne jest wygodne oparcie i komfort użytkowania, dlatego sugeruję wcześniej sprawdzić w rzeczywistości czy nam odpowiada.

Pamiętajmy również o sztucznym świetle – najlepiej do tego celu sprawdzą się lampki stołowe lub kinkiety z regulowanym kątem padania światła. Ważna jest też strona ustawienia lamp – jeśli jesteśmy praworęczni to światło powinno padać z lewej strony i odwrotnie. Takie ustawienie  spowoduje, że nie będziemy zasłaniać światła ręką.

Szczególnie przydatne, w przypadku domowego biura, jest miejsce na notatki, zapiski, lub inspiracje. Takie miejsce na notatki najlepiej umieścić w zasięgu wzroku – może to być tablica korkowa, tablica magnetyczna czy fragment ściany pomalowany farbą kredową. W sklepach możemy też dostać perforowane tablice lub kratki dekoracyjne, na których możemy zawiesić potrzebne nam do pracy informacje czy akcesoria. Tym sposobem możemy

Fot. Printerest

dodać naszej domowej pracowni ciekawego charakteru, który nawiąże do pozostałych elementów wystroju mieszkania.

Po trzecie -spójna estetyka.

Dobrze jest wybrać taką kolorystykę i materiały na biurko oraz szafki, by nawiązywały do istniejących już mebli. Warto jest potraktować biurko jako kontynuację zabudowy meblowej w danym pokoju lub sąsiadującej przestrzeni– spójna kolorystyka spowoduje wrażenie jedności zabudowy i wprowadzi porządek. Jasne drewno i biel świetnie sprawdzają się w miejscu do pracy. Ciemne tworzy ciekawą atmosferę – ale musi być zestawione z dobrze dobranym światłem.

Jeśli zastosujemy się do powyższych rad i połączymy je z własnymi potrzebami, jesteśmy w stanie stworzyć wygodne miejsce do pracy we własnym mieszkaniu. Miejsce, w którym praca będzie efektywna i przyjemna. Ciekawa aranżacja strefy biurowej ,naturalnie wkomponowana w przestrzeń mieszkania, dopełni je i urozmaici aranżację.