ZIELEŃ WE WNĘTRZACH

Fot. Printerest

Po kilku latach mniejszej popularności, rośliny doniczkowe znowu doczekały się swojego powrotu do aranżacji wnętrz. Właściwie dzisiaj stały się już częścią projektu. I oby tak już zostało, bo roślinność w mieszkaniu to niezastąpiony sposób na szybką zmianę aranżacji i klimatu naszych mieszkań.

Pasują do każdego stylu wnętrza, stwarzają przyjazny klimat, uspokajają i są bardzo efektowne. Zastosowanie roślin w mieszkaniu ożywi je i rozjaśni, ukryje mniej ciekawe kąty i wprowadzi świeżość. Zieleń i kwiaty to nie tylko element dekoracyjny, pomagają też poprawić jakość powietrza  – co szczególnie istotne jest, gdy mieszkamy w dużych miastach. Nawilżają, oczyszczają z toksyn i jonizują. Wiele gatunków roślin działa jak filtr powietrza. Jedne z najskuteczniejszych to popularne paprocie, bluszcze i skrzydłokwiaty.

 

Przy wystroju wnętrz równie ważne jak rośliny są doniczki i osłony. Wybór donic i osłonek na rynku jest ogromny. Znajdziemy bez problemu osłonki ceramiczne, betonowe,  drewniane, metalowe, plecione z wikliny i osłonki z trawy morskiej. Wybierając ich rodzaj powinniśmy sugerować się istniejącym stylem w mieszkaniu, tak by osłonka dobrze się w nim komponowała i jednocześnie eksponowała roślinę.

Więc jakie rośliny? Małe, duże, wiszące i piętrzące się w górę lub w dół czy kłujące kaktusy? A może zielone ściany lub porosty? Przede wszystkim zadbane i odpowiednio pielęgnowane, bo tylko takie będą wyglądać interesująco we wnętrzu. Kolejną ważną kwestią jest ich rozmieszczenie, powinniśmy więc przeanalizować ich potrzeby i miejsce ustawienia.

Fot. Printerest

Parapet nie jest jedynym miejscem na rośliny doniczkowe, wręcz możemy zrezygnować całkowicie z ustawiania na nim roślin. Wielkie doniczkowe rośliny jak monstera, fikus czy juka powinny stać na podłodze w oświetlonym, dobrze wyeksponowanym miejscu. Zawsze musimy sprawdzić, które z naszych roślin potrzebują dużo dziennego słońca i kierując się ich potrzebami rozmieszczamy je w odpowiednich częściach mieszkania. Musimy też pamiętać o przeciągach oraz miejsach zbyt oświetlonych, niektóre z roślin są bardzo wrażliwe na temperaturę i mogą wtedy nie rozwijać się prawidłowo.  Jeśli zależy nam na roślinności w łazience, powinniśmy znaleźć rośliny, które dobrze czują się w wilgotnym klimacie, np.orchidee i bluszcze.

Mniejsze i średnie kwiaty dobrze wyglądają w swoim sąsiedztwie, mogą stać na meblach, stojakach czy wisieć na kwietnikach montowanych na hakach do sufitu. Kwietniki mogą się kojarzyć trochę z mieszkaniem sprzed epoki, jednak dziś na rynku znajdziemy zupełnie inne, nowoczesne i proste formy. Warto więc trochę czasu poświęcić na znalezienie czegoś odpowiedniego dla siebie. Dużo ciekawych donic ręcznie robionych możemy znaleźć na etsy.pl.  Ciekawy efekt osiągniemy dobierając donice na zasadzie kontrastu: prosta donica do efektownej rośliny i odwrotnie. Większe rośliny świetnie prezentują się nawet w pojedynkę, mniejsze -dobrze wyglądają w grupach np. ustawione na różnych wysokościach.Nie trzeba się ograniczać tylko do kilku gatunków, mieszając rośliny zróżnicowane pod względem kształtu liści, odcieni, faktury – możemy osiągnąć wspaniały efekt.

Nie wszystkie gatunki roślin pasują do każdego wnętrza, kierujmy się ich barwą oraz kształtem. Barwa liści i kwiatów podkreśla kolorystykę ścian, mebli i dodatków. Do wnętrz nowoczesnych wybierzmy proste liście, do mid century i skandynawskiego wnętrza idealne będą duże, ozdobne liście.

Fot. Printerest

Przy wyborze poszczególnych roślin warto zastanowić się czy będziemy mieli czas i chęci, by o nie dbać. Jeśli nie jesteśmy tego pewni lub często wyjeżdżamy, zdecydujmy się na gatunki nie wymagające szczególnej pielęgnacji i częstego podlewania.

Kolejną ważną kwestią jest sztuczne światło. Punktowe górne umieszczone nad roślinami rzuca ciekawy światłocień. Mała lampka stołowa lub podłogowa podobnie, w dodatku może się efektownie wkomponować w roślinność. Nawet listwa LED lub neon może ciekawie odbijać światło od liści. Pamiętajmy tylko, żeby nie umieszczać źródła światła zbyt blisko liści, by ich nie poparzyć.

Ciekawym rozwiązaniem jest też zrobienie ażurowej ścianki działowej z roślin. Można w tym celu wykorzystać kratki pozwalające kwiatom piąć się w górę, otwartą, wysoką szafkę lub po prostu duże kwiaty w wielkich donicach, które mogą podzielić pokój na strefy.Kolejną formą użycia roślinności we wnętrzach są zielone ściany czyli ogrody wertykalne. Możemy w ten sposób wyeksponować kompozycję z wielu średniej wielkości roślin doniczkowych.  Na zielonej ścianie możemy mieszać wiele gatunków, ciekawie wyglądają te o zwisających pędach, urozmaicone roślinami kwitnącymi. Niekoniecznie też potrzebujemy do tego wielkiej przestrzeni, wielkość takiej ściany może zaczynać się już od 1m2  – wszystko zależy od tego ile możemy przeznaczyć na nią miejsca. Pamiętajmy jednak, że takie ogrody są dość ciężkie i nie każda ściana – szczególnie taka z GK wytrzyma ich wagę. Ścianę przed montażem, należy też odpowiednio zabezpieczyć przed wilgocią. Wykonanie ściany z roślin możemy zlecić specjalistycznym firmom lub przygotować sami. Profesjonalnie przygotowane zielone ściany zazwyczaj mają system automatycznego podlewania i dostarczania składników mineralnych. Oczywiście bardzo ważny jest stan roślin, tylko zadbane i czyste rośliny wyglądają ładnie. Jednak jeśli już zdarzy się, że któraś z roślin uschnie lub zwiędnie – możemy ją bez problemu wymienić. Jeśli chcemy sami zamontować ogród, należy wybrać dostępny na rynku gotowy system montażowy i zapoznać się dogłębniej z tematem. Warto, bo zielona ściana w mieszkaniu daje fantastyczny efekt.

Fot. Printerst

Dla zapominalskich i zapracowanych miłośników zieleni doskonałym rozwiązaniem jest zielona ściana z mchów lub porostów. Gotowe panele z mchem montuje się do ściany za pomocą kleju montażowego. Na panelach mogą rosnąć różne rodzaje mchu : leśny, poduszkowy lub bardzo popularny chrobotek reniferowy, każdy z nich ma inny efekt wizualny.Wymagają minimalnej pielęgnacji, ważna jest jednak odpowiednia wilgotność powietrza – powinna mieć około 40 – 60%. Jeśli wilgotność jest mniejsza, należy używać specjalnego nawilżacza i absolutnie nie spryskiwać porostów wodą, która może je uszkodzić. Ściany z mchu nie lubią bezpośredniego kontaktu ze światłem naturalnym, dlatego mogą bez problemu znajdować się w pomieszczeniach całkowicie zaciemnionych. Wielkim plusem ściany z mchu jest też to, że jest całkowicie bezpieczny dla alergików, zwierząt i dzieci. Ma też bardzo dobre właściwości akustyczne.

Podsumowując, wybór roślinności jest ogromny, sposobów jej eksponowania również. Możemy nadać zupełnie inny klimat naszemu wnętrzu za pomocą wielkich liści monstery w betonowej doniczce lub montując wertykalny ogród w salonie. Pomysłów i rozwiązań jest naprawdę wiele.