Projektowanie kuchni

 

http://www.zunica.com.au

Jak zaplanować wygodną kuchnię?

Patrząc na kuchnię zazwyczaj zwracamy uwagę na kolor frontów, design, detale czy modne sprzęty. Planując kuchnię trzeba jednak mieć na uwadze oprócz estetyki – funkcjonalność, wygodę i komfort pracy. Podstawą jest więc przemyślany projekt. Warto jest zastanowić się na początku czego będziemy potrzebowali w pierwszej kolejności, jakie planujemy mieć sprzęty kuchenne, ile potrzebujemy miejsca na przechowywanie produktów czy przygotowanie posiłków. Kuchnia powinna być dostosowana do naszego stylu życia, wymagań oraz powinna być na tyle uniwersalna, żeby mogła nam służyć przez wiele lat.

Mając już listę potrzeb, możemy przejść do rysunku. Powinniśmy dokładnie zwymiarować pomieszczenie przeznaczone na kuchnię razem z drzwiami, oknami i innymi charakterystycznymi punktami, które mogą mieć wpływ na układ szafek. Planując kuchnię przy oknie, miejmy na uwadze wysokość parapetu, tak by szafka nie zasłaniała lub uniemożliwiała otwieranie okna.

Po przygotowaniu rzutu pomieszczenia możemy  zacząć planować ciąg roboczy, układając na projekcie moduły kuchenne w najbardziej odpowiednim dla nas układzie. Standardowy moduł kuchenny ma 60 x 60 cm. Istnieje kilka ergonomicznych układów kuchni, które umożliwiają wygodną pracę. Kuchnia może być jednociągowa, w formie litery L, U lub posiadać dwa równoległe ciągi, naprzeciwko siebie. Pamiętajmy, że minimalne odległości między blatami równoległymi to 120 cm, a między stołem jadalnianym a ciągiem roboczym 100 cm.

Ciąg roboczy dzielimy na obszary pracy – czyli strefy, w których skład wchodzą różne elementy. Każda strefa musi być odpowiednio zaaranżowana – niezależnie od rozmiarów pomieszczenia.

Fot. Printerst

Wyznaczamy podstawowe strefy :

  • strefę przechowywania – to od niej powinna zaczynać się kuchnia – miejsce na lodówkę i szafki kuchenne,
  • strefa zmywania – zlewozmywak i zmywarka – najlepiej zaplanować ją obok strefy przechowywania i przygotowania,
  • przygotowywania potraw – należy przeznaczyć na blat roboczy minimum 80 cm, ta strefa może również znajdować się na wyspie kuchennej,
  • gotowania – czyli kuchenka, piekarnik i inne urządzenia do obróbki termicznej.

Należy też mieć na uwadze czy jesteśmy prawo czy leworęczni. Jeśli jesteśmy praworęczni to patrząc od lewej strony ciagu kuchni zaczynamy od strefy przechowywania – zmywania – przygotowywania oraz strefy gotowania. Jest to podstawowa zasada, by móc płynnie przechodzić do różnych etapów prac. Jednak przede wszystkim powinniśmy mieć na uwadze to czy dobrze się czujemy w swojej kuchni. Dlatego najlepiej rozlokować strefy wg własnych upodobań, przyzwyczajeń i możliwości aranżacyjnych pomieszczenia.

Pamietajmy również o blacie – istotny jest zarówno materiał, z którego go wykonamy jak i jego wysokość. Standardowo jest to 90 cm, jednak robiąc kuchnię na wymiar, możemy zoptymalizować wysokość do swojego wzrostu – zapewni nam to większy komfort pracy.

Mała kuchnia.

Jeśli dysponujemy małą przestrzenią, dobrym rozwiązaniem może okazać się zabudowanie lodówki, w ten sposób zyskujemy jeszcze miejsce na przechowywanie w szafce nad nią. To samo dotyczy górnych szafek – szafki kaskadowe pozwalają nam na rozlokowanie rzadziej używanych akcesoriów kuchennych w górne partie.

Otwieranie szafek też ma znaczenie – bardzo wygodne są górne szafki otwierane na dotyk – tip-on. Dolne szafki natomiast możemy otwierać na podfrez – w taki sposób możemy zrezygnować z wystających uchwytów. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie – blat może być zlicowany z dolnymi szafkami. W przypadku uchwytów blat powinien nieco wystawać do przodu, tak by uchwyty nie przeszkadzały w użytkowaniu kuchni.

fot. Printerst

W małej kuchni powinniśmy jak najlepiej uporządkować przestrzeń, przemyśleć kolejność urządzeń i pamiętać – jeśli to możliwe, by zostawić co najmniej 80 cm blatu roboczego. Jeśli nie mamy aż tyle miejsca, pomocny może okazać się dodatkowy, wysuwany blat. Przydatne w kuchni  także jest cargo – specjalnie wysuwany system montowany w szafkach, w których możemy układać np. przyprawy czy środki czystości. Jest to dobra rozwiązanie w przypadku gdy zostaje nam kilkadziesiąt zbędnych cm w ciągu kuchennym.

Powinniśmy, także pamiętać o oświetleniu – listwa LED pod górnymi szafkami, doświetlająca blat – sprawdzi się podczas gotowania w kuchni. Ważne są również gniazdka elektryczne, można je zamontować kilkanaście cm nad blatem lub schować w blacie.

 

Sprzęty AGD.

Poza zabudową meblową prawdopodobnie przy zmianie kuchni będą wybierane również nowe sprzęty. Tu warto zwrócić uwagę na zużywaną przez nie energię – sprzęt kuchenny pochłania około 40 % całej zużywanej energii w mieszkaniu. Należy więc wybierać energooszczędne elementy AGD, bo mimo że są droższe –ich wartość na pewno się zwróci.

Jeśli poprawnie rozplanujemy kuchnię, zgodnie z zasadami ergonomii i przede wszystkim własną wygodą i potrzebami – możemy przejść do estetyki. Kolory frontów, rodzaj blatu czy uchwyty – to już kwestia indywidualnych upodobań i gustu. Najważniejsze jest, by była funkcjonalna i pasowała estetyką do reszty mieszkania.