Dywan na całą podłogę czy mały miękki dywanik?

https://muuto.com/ply-rug

Dywany i tkaniny dekoracyjne to kolejny istotny akcent we wnętrzu. Możemy zostawić odsłonięte okna i odkryty parkiet, jednak jeśli zależy nam na przytulnej atmosferze w mieszkaniu to nie powinniśmy z nich rezygnować. Szczególnie, że na naszym rynku na pewno każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie, bo wybór jest naprawdę duży.

Jaki dywan dobrać do wnętrza?

Wybór odpowiedniej tkaniny może być kluczowym elementem wystroju wnętrza – może zmienić wygląd i klimat, wprowadzić harmonię i być eleganckim wykończeniem całej przestrzeni.

Dodatkowym atutem jest to, że dywany świetnie absorbują dźwięk w mieszkaniu.

https://www.momastudio.pl/dodatki/ dywany/dywan-sirius-stone-linie-design

Decydując się na dywan powinniśmy zacząć od ustalenia w jakim pomieszczeniu ma się znajdować, jaka tam jest podłoga, kolorystyka i inne ważne detale jak tkanina obiciowa sofy czy tapicerka krzeseł. Im więcej istniejących już wzorów w pomieszczeniu, tym bardziej neutralny powinien być dywan. Możemy powtórzyć wzory lub kolory tkanin, jednak nie jest to jedyna rada, którą powinniśmy się kierować.  Jeśli  nie mamy we wnętrzu wyrazistych wzorów – to charakterystyczny motyw na dywanie najlepiej ożywi pokój  lub odwrotnie użycie go na zasłonach czy tkaninach obiciowych.

Bardzo fajny efekt daje też połączenie różnych struktur w tej samej tonacji. Betonowe ściany, szara podłoga, monochromatyczne meble plus szary dywan o ciekawym splocie – czemu nie ?

Jasny dywan z pewnością optycznie powiększy pomieszczenie, analogicznie – ciemny je pomniejszy. W przypadku monochromatycznych wnętrz kolorowy dywan jest bardzo dobrym sposobem na ożywienie pomieszczenia.

Splot też jest niezwykle istotny. Wybór dywanu o niskim runie i wysokiej gramaturze – odporności na odkształcenia – ułatwi nam utrzymanie go w czystości. Grube dywany – niestety mają tendencję do szybkich zabrudzeń i odkształceń. Dlatego warto mieć to na uwadze przy zakupie dywanu.

https://carpetsandmore.pl/dywan-vintage-patchwork-pastelowy-rozowy-bolshoi-pink-8238.html

A kształt?

Prostokąt, kwadrat, dywan owalny, okrągły, a może kompletnie abstrakcyjna forma. Tutaj kierujmy się podobną zasadą jak przy wyborze motywów i kolorów. Wybierajmy na zasadzie naszych upodobań, kontrastu i istniejącej stylistyki wnętrza. Wyraziste kształty wymagają spokojnego otoczenia – tak by nic z nimi nie konkurowało.

Jak i gdzie go ułożyć ?

Zacznijmy od holu wejściowego,  który ma tendencję do bycia „zapomnianym miejscem”, przeznaczonym jedynie na zmianę obuwia i nakrycia – a szkoda. Więcej nastroju może mu dodać odpowiednio dobrany dywan czy chodnik z interesującym splotem. W tym celu świetnie sprawdzą się długie chodniki, które mogą pełnić rolę ścieżki prowadzącej do pomieszczeń w mieszkaniu.

W takim wypadku, można dobrać odcień lub wzór dywanu, który powtórzy się jeszcze w innej części mieszkania. Przez powtórzenie podobnego wzoru lub koloru w salonie stworzymy wrażenie jedności estetycznej  pomieszczeń.

https://www.normann-copenhagen.com/ en/Product/Product-Collections/Oona

W salonie zbyt mały dywan – ułożony tylko pod stołem wyglada jak niedopasowany do wnętrza. Powinniśmy dążyć do sytuacji w której co najmniej część sofy na dywanie. Ciekawym rozwiązaniem jest też wybranie kilku mniejszych dywanów i ułożenie ich warstwowo. W sypialni najważniejsze, by dywan wystawał przed przód łóżka i po bokach – na taką odległość abyśmy mogli po nim stąpać po przebudzeniu. Możemy też zdecydować się na mały dywan tylko z boku łóżka. Jeśli decydujemy się na dywan w jadalni – to tu powinniśmy zachować zasadę jednego metra od stołu.

Podsumowując – wybór dywanów i chodników – ich wzorów, kształtów i kolorów jest ogromny. Przed decyzją zastanówmy się co nam będzie pasować do wnętrza – i stosując się do rad wybierzmy taki, który idealnie wkomponuje się w przestrzeń.