Dobry projekt- czyli co dobry architekt wnętrz zrobić powinien?

Dobry architekt wnętrz powinien być kreatywny. Ale nie należy oczekiwać, że wchodząc do mieszkania doznaje magicznego olśnienia i od progu już widzi oczami wyobraźni każdy mebel, kolor tapety, obrazek i klatkę z papugą, która się tam znajdzie… Te wszystkie elementy a także wiele innych detali znajdują swoje miejsce dopiero w dobrze przygotowanym projekcie.

fot. printerest Next Top Architects

Najpierw rozmowa.

Praca nad projektem zaczyna się dużo wcześniej, zanim jeszcze projektant włączy komputer czy naostrzy ołówek… Wstępna rozmowa z Inwestorem pozwala na zgromadzenie wielu niezbędnych informacji o tym jakie ma oczekiwania, gust, czy przyzwyczajenia. Im bardziej szczegółowo Inwestor odpowiada na pytania architekta, tym łatwiejsze będzie zaproponowanie mu właściwych i ciekawych rozwiązań. Dobry architekt wnętrz zgromadzi w swoim przepastnym notatniku lub w głowie wszystkie marzenia Inwestora o domu idealnym. Następnie przepuści je przez filtr funkcjonalności, dekoracyjności i możliwości technicznych danej przestrzeni i uzyska dzięki temu projekt obrazujący efekt radosnego kompromisu między wizją jego i wizją Inwestora.

Czas na konkrety.

Projekt nie powinien być tylko artystyczną wizją, która doskonale prezentuje się na rysunkach i zdjęciach ale zdecydowanie gorzej, gdy domownikom przyjdzie zmierzyć się tam z codziennością. Przykładowo: szklany stół wygląda pięknie, lekko i nowocześnie. Zarówno na zdjęciach w gazecie jak i w pokoju hotelowym robi wspaniałe wrażenie. Natomiast przy codziennym użytkowaniu właściciele szybko orientują się, że widoczny jest na nim każdy paproch, rysa i odcisk palca… Wówczas często kończy się tak, że zmęczeni ciągłym przecieraniem blatu i dbaniem o jego nieskazitelny wygląd, przykrywają stół obrusem i mogą wreszcie bez obaw korzystać z jego funkcji. Warto więc przemyśleć jakie materiały i rozwiązania powinny być zastosowane w projekcie, żeby móc cieszyć się z nowego mieszkania a nie martwić czy goście i domownicy zostawią gdzieś odciski palców.

Dobry projekt powinien być wypadkową między tym o czym marzy Inwestor, wizją projektanta i tym co realnie można zrobić w danej przestrzeni. Dlatego dobrze jest opierać się na faktach. Pierwszym istotnym faktem są wymiary, które o ile na papierze można łatwo zmodyfikować, to na budowie nie da się niczego oszukać.

Projekt

Podstawą dobrego projektu jest dobra inwentaryzacja, czyli weryfikacja wymiarów w rzeczywistości. Najlepiej jest wykonać ją na samym początku. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, architekt pracuje na planach przekazanych przez Inwestora do czasu, kiedy będzie mógł sprawdzić jak się ma projekt mieszkania do tego co faktycznie zostało wybudowane.

Inwentaryzacja stanowi bazę do pracy nad projektem koncepcyjnym, który jest kolejnym etapem. Koncepcja obejmuje układ funkcjonalny wnętrz, podział przestrzeni na strefy i konkretne pomieszczenia, ważniejsze punkty kompozycyjne i podstawowy układ mebli.

Projekt koncepcyjny prezentowany jest najczęściej na płaskim rzucie 2d w kilku opcjach. Na tym etapie jest czas na omówienie jakie wady i zalety ma każda propozycja, czy spełnia  oczekiwania Inwestora. Przykładowo może okazać się, że koncepcja z wymarzoną wyspą kuchenną nie pozwala na wstawienie dużego stołu, który też jest ważny, może nawet ważniejszy… Dlatego następnym krokiem jest wybór najbardziej odpowiedniej opcji lub stworzenie mieszanki idealnej z kilku wariantów.

www.pinterest.com

Wybór koncepcji determinuje dalsze prace. W kolejnym etapie- na wizualizacjach widoczne jest mieszkanie w obrazie 3d z naniesionymi kolorami, wyposażeniem, meblami, oświetleniem i teksturami. Dzięki prezentacji modelu mieszkania w trójwymiarze, Inwestor łatwo może zorientować się w przestrzeni i ocenić czy proponowana kolorystyka, meble i materiały są dla niego odpowiednie. Dlatego ważne jest to, by wizualizacja przedstawiała konkretne lub bardzo podobne do konkretnego modelu meble czy oświetlenie. Dzięki temu Inwestor uniknie niemiłej niespodzianki w postaci wyposażenia skrajnie innego niż oczekiwane a co za tym idzie, skrajnie innego efektu całościowego. Jeśli wizualizacje są zaakceptowane, daje to architektowi podstawę do pracy nad projektem wykonawczym.

Projekt wykonawczy to komplet dokumentów zawierających wszystkie istotne informacje dotyczące tego jak powinien być wykonany każdy etap realizacji. Rysunki techniczne powinny być przygotowane czytelnie i szczegółowo. W związku pewnymi obostrzeniami i charakterystycznym sposobem zapisu informacji, mogą być nieczytelne dla osób nie zajmujących się budownictwem lecz muszą być jednoznaczne dla wykonawców. Jeżeli jakaś informacja nie jest zrozumiała, należy to konsultować z projektantem. W projekcie wykonawczym powinny znaleźć się już wszystkie szczegóły dotyczące każdej branży osobno. Od zmian budowlanych np. wyburzenie ścian, przez wszelkie instalacje po uchwyty meblowe.

Ważne jest również to, żeby do projektu dołączone było zestawienie wykorzystanych w nim elementów z informacją o modelu, producencie czy ilości potrzebnej do zamówienia po to, żeby Inwestor bez problemu mógł znaleźć i zamówić odpowiedni produkt. Projekt, w którym Inwestor dostaje tylko stos ładnych obrazków, nie mających nic wspólnego ani z założonym budżetem ani z faktem istnienia w rzeczywistości któregokolwiek z tych elementów, jest zwyczajną stratą czasu i pieniędzy.

www.printerest.com

Podsumowanie

Projektowanie wnętrz jest zadaniem wielobranżowym. Jedna decyzja determinuje kolejne zmiany. Przykładowo: pozornie drobna zmiana lustra w łazience może spowodować, że trzeba wymienić też kinkiety obok niego, przerobić elektrykę, przesunąć umywalkę, zmodyfikować szafkę pod nią i na nowo ułożyć płytki…W dokumentacji projektowej poza aspektem dekoracyjnym muszą znaleźć się wszystkie niezbędne informacje techniczne z różnych dziedzin, tak by w efekcie końcowym wszystkie poszczególne elementy właściwie spełniały swoją rolę i odpowiadały oczekiwaniom Inwestora. Dlatego właśnie przygotowanie dobrego projektu wnętrz tak długo trwa 😉