Projektowanie wnętrz

Przystępując do projektowania wnętrz musimy mieć świadomość tego, iż jest to proces, na który składa się kilka etapów. Dobrze jest na początku sporządzić odpowiedni plan i sprecyzować podstawowe założenia, na których nam zależy. Musimy mieć na uwadze to, iż zaprojektowane przez nas pomieszczenia będą służyć nam przez wiele lat, dlatego warto dobrze przemyśleć układ pomieszczeń, kolorystykę czy styl, w którym planujemy urządzić swoje wnętrza. Projektowanie wnętrz bywa czasami kłopotliwe. Jest to proces wymagający poświęcenia czasu i uwagi, by podejmowane przez nas decyzje były przemyślane i prowadziły do uzyskania takiego efektu jaki sobie wymarzyliśmy. Współpraca z projektantem wnętrz pozwoli nam zaoszczędzić czas i uniknąć niemiłych niespodzianek zarówno podczas realizacji projektu, jak również w czasie późniejszego użytkowania wnętrz. Na rynku dostępnych jest wiele modeli mebli, oświetlenia, czy materiałów wykończeniowych i często trudno jest podjąć decyzję co najlepiej sprawdzi się w naszym wnętrzu. Projektant sprawnie przeprowadzi nas przez wszystkie te dylematy i zaproponuje rozwiązanie odpowiadające nam pod względem estetycznym i spełniające nasze wymagania funkcjonalne.

Projektowana kuchnia musi być przede wszystkim praktyczna i ergonomicznie rozplanowana. Układ mebli i materiały, z których są wykonane, powinny być dostosowane do tego co, jak często i w jaki sposób gotujemy. Wszystko jest ważne. Bezpośrednio związana z kuchnią jest jadalnia. Może stanowić osobne pomieszczenie ale coraz częściej stanowi strefę kuchni lub salonu. W związku z tym projektowana jadalna powinna być zarówno funkcjonalna jak i reprezentacyjna. To dobre miejsce na ustawienie wygodnych krzeseł i stołu, nad którym powiesimy dekoracyjne oświetlenie.

Niezależnie do tego czy salon znajduje się bezpośrednio przy jadalni, czy w zupełnie innym miejscu, musimy poświęcić mu dużo uwagi. Aranżacja salonu powinna uwzględniać funkcję reprezentacyjną tego miejsca, jak również umożliwiać wygodny wypoczynek wszystkich domowników.

Projekt sypialni to sprawa bardzo indywidualna. Wnętrze powinniśmy jednocześnie dostosować do stylistyki, w której urządziliśmy pozostałe pomieszczenia, jak również wyposażyć je w elementy, które zapewnią nam spokój i umożliwią wyciszenie i odpoczynek. Powinniśmy czuć się tam swobodnie i komfortowo.

Podczas projektowania łazienki musimy wziąć pod uwagę uwarunkowania techniczne, odpowiednie odległości, które należy zachować, by móc wygodnie z niej korzystać. Dopiero po wstępnym funkcjonalnym ustawieniu wszystkich elementów możemy skupić się na kolorystyce, materiałach, ceramice i armaturze. Wybór tych wszystkich elementów jest tak duży, że bez pomocy architekta wnętrz ciężko jest podjąć decyzję, a to tylko jedna decyzja…kolejne decyzje będziemy musieli podejmować na każdym kolejnym kroku procesu projektowania wnętrz.