Projektowanie sypialni

Przystępując do projektowania sypialni powinniśmy na samym wstępie szczegółowo przemyśleć każdy element naszego pomieszczenia. Należy wziąć pod uwagę zarówno sposób rozmieszczenia poszczególnych mebli, jak i kolorystykę ścian, podłogi, rodzaj oświetlenia, dekoracji okiennych, a także usytuowanie dodatków, które dopełniają całość. Sypialnia jest miejscem w którym wbrew pozorom spędzamy przeciętnie około 8 godzin, a czasami nawet dłużej. Dlatego warto zlecić wykonanie projektu sypialni osobom, które znają się na tym najlepiej - projektantom wnętrz. Dysponują oni wiedzą w tym zakresie, znają szeroką gamę materiałów wykończeniowych, mebli i są na bieżąco z wszelkimi nowościami pojawiającymi się na rynku.

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu sypialni?
Pokój powinien być przede wszystkim wygodny i funkcjonalny. Łóżko i pozostałe meble muszą znajdować się w odpowiednich odległościach, by nie zakłócać swobodnej komunikacji. Projektowana sypialnia powinna zapewniać nam spokój i dawać poczucie bezpieczeństwa. Nie musi to być pomieszczenie reprezentacyjne, które podoba się wszystkim gościom. Sypialnia jest naszą prywatną przestrzenią i powinna być urządzona tak, żebyśmy to my czuli się tam komfortowo.

Jakie zatem powinien być wystrój, kolory i dodatki do sypialni?
W sypialni dobrze sprawdzają się kolory stonowane. Intensywne, krzykliwe barwy mogą wywoływać uczucie niepokoju i zakłócać nasz wypoczynek. To, czy będzie to jasna, rozświetlona sypialnia czy ciemniejsza, w której panuje klimatyczny półmrok zależy od naszych indywidualnych upodobań i tego, w jakim otoczeniu lepiej się czujemy.

Bezpośrednio związane z atmosferą, jaką chcemy uzyskać w sypialni jest właściwie oświetlenie. Duży, rozświetlający cały pokój żyrandol możemy zastąpić kilkoma mniejszymi punktami, które ułatwią nam regulowanie natężenia światła. Nie należy również zapominać o świetle dziennym. Różnorodne dekoracje okienne umożliwią nam wpuszczanie do pomieszczenia dokładnie takiej ilości światła jakiej potrzebujemy. Świetnie nadają się do tego eleganckie rolety, plisy czy żaluzje, które to dodatkowo można uzupełnić firaną lub zasłoną.

Sypialnia musi dawać poczucie bezpieczeństwa i przytulności. Przytulność uzyskamy poprzez różnego rodzaju tekstylne dodatki np. miękki dywan, kolorowe lub jednolite poduszki, elegancką narzutę, koc czy tapicerkę.

Styl jaki dobierzemy do projektowanej sypialni zależy od nas samych. Powinien być spójny z pozostałymi pomieszczeniami i z naszymi upodobaniami. Możliwości jest bardzo wiele. Dlatego warto jest zasięgnąć porad osób zajmujących się projektowaniem wnętrz na co dzień, które mają sprawdzone rozwiązania na wygodną i komfortową przestrzeń.