Projektowanie salonu

Salon jest najbardziej reprezentacyjną strefą każdego domu. Pomieszczenie, w którym spędzamy czas wolny, przyjmujemy gości i przede wszystkim odpoczywamy, powinno być wizytówką nas samych i odzwierciedleniem stylu, w którym zostało urządzone cale mieszkanie.

Dobrze urządzony salon jest atrakcyjny pod względem estetycznym i funkcjonalnie dostosowany do potrzeb jego mieszkańców. W związku z tym, że w salonie spędzamy dużo czasu, wykorzystując go na wiele różnych sposobów, dobrze jest podzielić go na strefy. Główna strefą jest zwykle część wypoczynkowa, wyposażona w wygodne kanapy lub fotele, umożliwiające komfortowy wypoczynek, oglądanie telewizji czy przyjmowanie gości. Dodatkowo możemy wydzielić w salonie strefę jadalni z dużym stołem, krzesłami i dekoracyjnym oświetleniem, dzięki czemu organizowane przez nas przyjęcia będą odbywały się w najbardziej reprezentacyjnej części domu.

Jaki zaprojektować ściany salonu?
Należy pamiętać, że salon pełni funkcję reprezentacyjną, dlatego poza głównymi elementami takimi jak sofy, stolik czy telewizor, jest to doskonałe miejsce na wyeksponowanie ciekawych dodatków, dekoracji czy elementów związanych z naszym hobby. Na ścianach można przewidzieć dekoracyjne półki, które same w sobie będą ozdobą a dodatkowo stworzą przestrzeń do ustawiania naszych najładniejszych dekoracji, najciekawszych książek, obrazów, czy pamiątek z wakacji. Ściany możemy dodatkowo podświetlić lub obłożyć tapetą, cegłą, drewnem lub innymi materiałami, które pomogą nam stworzyć ciekawą aranżację.

Jak zaprojektować podłogę salonu?
Podczas wyboru materiału na podłogę, musimy mieć świadomość tego, jak będzie on użytkowany. Materiałów do wyboru jest wiele, dlatego każdy może znaleźć coś dla siebie, co będzie odpowiadało jego wymaganiom. Jeśli mamy małe dzieci, zwierzęta domowe i często przyjmujemy gości, stosowanie naturalnej deski nie jest najlepszym pomysłem. Drewno naturalne, choć piękne i daje efekt ciepła nieporównywalny z żadną inną imitacją, nie jest odporne na uszkodzenia, zarysowania, zabawki i psie pazury. W takiej sytuacji dużo bardziej funkcjonalne będą panele podłogowe lub płytki gresowe. Należy pamiętać o tym by podłoga była praktyczna i łatwa w utrzymaniu, żebyśmy mogli faktycznie się relaksować i cieszyć dekoracyjnym efektem zamiast drżeć o każde jej uszkodzenie. Idealnym uzupełnieniem wykończenia podłogi są różnego rodzaju dywany, które dodają przytulności wnętrzu a dodatkowo podkreślają jego charakter.

Przy projektowaniu salonu łatwo jest pogubić się w ogromie dostępnych materiałów i rozwiązań, dlatego całą tę pracę możemy powierzyć projektantom wnętrz, którzy w sposób przemyślany wyselekcjonują najbardziej odpowiednie dla danego wnętrza meble i dekoracje. Dzięki odpowiedniemu połączeniu materiałów, faktur i kolorów uzyskamy ciekawą, przytulną i reprezentacyjną przestrzeń, którą będziemy mogli pochwalić się odwiedzającym nas gościom.