Przy projektowaniu łazienki często musimy się zmierzyć z niewielką przestrzenią, w której należy rozplanować wszystkie istotne elementy tak, by zachować jednocześnie funkcjonalność i efekt dekoracyjny. Dodatkowym utrudnieniem są też uwarunkowania instalacyjne, które w pewnym zakresie determinują ustawienie elementów ceramiki i armatury.
Należy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu instalacji, o zachowaniu odpowiednich spadków, odpowiednich wysokości instalowanych sprzętów i sprawnie działającej wentylacji. Wszystkie te elementy składają się na ostateczny wygląd i komfort użytkowania łazienki. Dopiero tak przemyślaną i przygotowaną pod względem technicznym przestrzeń możemy ozdobić materiałami wykończeniowymi, których wybór i dostępność na rynku jest naprawdę ogromna.
Możemy pójść najprostsza drogą i obłożyć ściany i podłogę łazienki płytkami lub pokusić się o mniej standardowe rozwiązania jak np. wykorzystanie szkła, drewna, spieku, czy wodoodpornych farb i tapet. Tu ogranicza nas tylko wyobraźnia.
Kolorystyka z jednej strony powinna odpowiadać naszym upodobaniom, a z drugiej powinna być dostosowana do przestrzeni jaką dysponujemy. Płytki i inne materiały w jasnych błyszczących kolorach optycznie rozjaśniają i powiększają przestrzeń. Z kolei ciemniejsze matowe płyty dużych formatów sprawiają, że pomieszczenie wydaje się mniejsze.
Ważnym aspektem w wyborze materiału jest np. to jest to duża czy mała łazienka? czy znajduje się w niej okno, które dostarcza naturalnego światła, czy możemy polegać tylko na sztucznym oświetleniu? czy jest to jedyna łazienka w domu czy może jedna z wielu? Kto będzie z niej korzystał?
Dobrze jest odpowiedzieć sobie na te i wiele innych pytań, dzięki czemu łatwiej będzie nam wybrać najbardziej odpowiednie wykończenie.
Jakie wyposażenie do projektowanej łazienki?
Producenci oferują coraz więcej produktów przeznaczonych zarówno do dużych wnętrz, jak i tych o niewielkiej powierzchni. Tworzą oni szeroką gamę urządzeń dopasowanych do naszych potrzeb pod względem wielkości, funkcjonalności, jakości i ceny.
To od naszych upodobań i przyzwyczajeń zależy czy wolimy wyposażyć łazienkę w wannę czy kabinę prysznicową. Czy potrzebujemy dodatkowego bidetu, deszczownicy czy dwóch umywalek zamiast jednej.
Poza standardowym wyposażeniem łazienki nie należy zapominać o przestrzeni do przechowywania detergentów, ręczników i innych niezbędnych elementów. Meble powinny być wykonane z materiałów zabezpieczonych przed wilgocią i działaniem silnych detergentów. Ważny jest też dobór lustra i odpowiednie jego doświetlenie. Dzięki temu poza aspektem funkcjonalnym sprawimy, że wnętrze wyda się większe i przestronniejsze.
Należy pamiętać, że zarówno przy standardowych jak i mniej powszechnych rozwiązaniach, dobrze jest poradzić się projektanta wnętrz, który dobierze odpowiednie do naszej łazienki materiały, jak również rozplanuje ich ułożenie w sposób funkcjonalny i przemyślany.