Projektowanie kuchni

Kuchnia we współczesnych wnętrzach pełni tak wiele funkcji, że nie wiadomo na której skupić się w pierwszej kolejności. Rzadko kiedy kuchnia ma służyć jedynie do przygotowywania potraw. Coraz częściej jest to istotna przestrzeń w salonie, otwarta i reprezentacyjna. Czasem łączy funkcje kuchni i jadalni, tworząc główne miejsce spotkań towarzyskich, a w innym przypadku ma służyć jedynie odgrzewaniu potraw i przechowywaniu lunch boxów.

Projektowanie kuchni opiera się na zachowaniu podstawowych zasad funkcjonalności i ergonomii, przy jednoczesnym uwzględnieniu przyzwyczajeń, potrzeb i stylu życia użytkowników. Projektant wnętrz może skutecznie pomóc w połączeniu tych wszystkich cech, tak by utrzymać komfort użytkowania kuchni i dopełnić go efektem wizualnym pasującym do stylistyki pozostałych pomieszczeń.

Kuchnia idealna, czyli przyjemne z pożytecznym.
Na funkcjonalność kuchni składa się wiele czynników. Zaczynając od dobrej jakości sprzętów AGD i wyposażenia, ich rozmieszczenia, przez kolorystykę i materiały wykończeniowe mebli, po oświetlenie umożliwiające pracę o każdej porze dnia. Każdy z tych elementów powinien być indywidualnie dopasowany do sposobu, w jakim będzie użytkowana kuchnia, do osób, które będą z niej korzystały. Projekt kuchni dla kogoś, kto uwielbia gotować i regularnie przygotowuje przyjęcia rodzinne, będzie wyglądał zupełnie inaczej niż dla zapracowanego singla, który nie potrzebuje ani wielu miejsc do przechowywania ani metrów bieżących blatu roboczego. Dlatego zadaniem projektanta wnętrz jest znalezienie takiego rozwiązania, które zapewni domownikom przestrzeń odpowiadającą ich upodobaniom, tak by posiłki były przygotowywane z przyjemnością.